Eskdale Eureka 06-Dec-09
N.Runner/NEHRA Winter Series 2009-10 Race 4
           
Pos. No.   Name Club time cat/pos/pts/total
1 306   Dan Middlemas Esk Valley Fell 68.31 MO/1/50/194
2 201   Robert Addyman Individual# 68.31 MO/2/48/48
3 200   Dez Fielden North York Moors 70.23 MO/3/46/46
4 427   Richard Bewell Wetherby Runners 70.56 M45/1/50/132
5 203   Steve Hardy Loftus & Whitby 71.05 MO/4/45/45
6 173   Martin Scaife North York Moors 73.36 MO/5/44/84
7 177   Chris Plews Wetherby Runners 73.58 MO/6/43/87
8 412   Rob Williamson Esk Valley Fell 74.00 M45/2/48/188
9 13   Catherine Williamson Loftus & Whitby 74.19 FO/1/50/100
10 198   Simon Deakin North York Moors 74.40 MO/7/42/42
11 180   Mark Tobin Wetherby Runners 75.03 MO/8/41/82
12 536   Paul Kelly Durham FR. 75.11 M50/1/50/96
13 303   Richard Clark Esk Valley Fell 75.13 M40/1/50/137
14 316   Paul Christon North York Moors 76.04 M40/2/48/183
15 317   Keith Westerman Individual# 77.54 M40/3/46/85
16 651   Neil Scruton Scarborough AC 77.55 M60/1/50/200
17 423   Julian Barwick North York Moors 77.56 M45/3/46/134
18 508   Dave Collett Esk Valley Fell 79.16 M50/2/48/137
19 333   Craig Anderton FRA# 80.32 M40/4/45/88
20 323   James Lee NYP Tri. 80.32 M40/5/44/132
21 432   Mark Kendal-Lansell Scarborough AC 81.03 M45/4/45/87
22 512   Ean Parsons Sedgefield AC 81.20 M50/3/46/171
23 157   Thomas Jones Redcar RC 81.29 MO/9/40/80
24 335   Richard Moon Wetherby Runners 82.00 M40/6/43/43
25 325   Phil Conner Esk Valley Fell 82.01 M40/7/42/84
26 158   Mark Potter North York Moors 82.27 MO/10/39/80
27 336   Graeme Addison Sedgefield AC 82.40 M40/8/41/41
28 29   Caroline Pollard North York Moors 82.51 F50/1/50/150
29 154   Matthew Driscoll Acorn 83.04 MO/11/38/167
30 171   Jim Mann Durham FR. 83.05 MO/12/37/79
31 167   Graham Harrison Pickering AC 83.17 MO/13/36/141
32 413   Colin Knapp Esk Valley Fell 83.50 M45/5/44/173
33 42   Shelli Gordon New Marske H. 84.01 FO/2/48/146
34 199   Robert Allinson Redcar RC 84.03 MO/14/35/35
35 503   Andrew Johnson Esk Valley Fell 84.04 M50/4/45/129
36 613   David Kirk H'Pool BR. 84.28 M55/1/50/136
37 14   Angela Hall Thirsk & Sowerby 84.41 F50/2/48/146
38 305   Ian Farrer Pickering AC 84.47 M40/9/40/156
39 2   Kay Neesam New Marske H. 85.16 F40/1/50/148
40 307   Trevor Wakenshaw N'land Fell R. 88.01 M40/10/39/147
41 505   Shaun Roberts Elvet Striders 88.17 M50/5/44/124
42 607   Nigel Heppell Elvet Striders 88.37 M55/2/48/141
43 510   Chris Wright North York Moors 88.39 M50/6/43/122
44 168   Matthew Jones Sedgefield AC 88.49 MO/15/34/97
45 408   Dave Anderson Fenner Flyers 88.51 M45/6/43/126
46 520   Geoff Hine Sunderland Str. 88.56 M50/7/42/117
47 16   Kath Aspin New Marske H. 89.13 F40/2/48/192
48 605   Bob Lillie Esk Valley Fell 89.20 M55/3/46/91
49 17   Jane Hamp Scarborough AC 89.23 F50/3/46/140
50 602   Mick McGurk New Marske H. 89.34 M55/4/45/89
51 521   Gordon Carver Newton Ayc. 89.58 M50/8/41/112
52 526   Mark Edwards Individual# 89.59 M50/9/40/74
53 49   Jacqueline Keavney Swaledale RR 90.00 F40/3/46/90
54 19   Carol Dixon-Yeung Acorn 90.15 F45/1/50/189
55 4   Sue Haslam Scarborough AC 90.16 F55/1/50/150
56 523   Paul Lyons North York Moors 90.32 M50/10/39/111
57 656   Doug Welsh North York Moors 90.59 M60/2/48/92
58 24   Gail Bell Sedgefield AC 91.08 FO/3/46/138
59 535   Dave Johnson N'land Fell R. 92.06 M50/11/38/74
60 609   Peter Pozman Wetherby Runners 92.08 M55/5/44/133
61 54   Claire Stewart Swaledale RR 92.38 F45/2/48/48
62 618   John Butler Pickering AC 93.17 M55/6/43/43
63 661   Grd Dixon North York Moors 93.24 M60/3/46/46
64 48   Clare Davison Pickering AC 93.43 F40/4/45/90
65 31   Joanne Ellerton Acorn 94.09 F40/5/44/138
66 178   Dave Minchin Esk Valley Fell 94.30 MO/16/33/84
67 610   Ian Harmer Pickering AC 94.31 M55/7/42/170
68 53   Oonagh Bathgate Swaledale RR 94.47 F45/3/46/46
69 30   Joanne Hunt Acorn 94.48 FO/4/45/88
70 159   Nick O'Grady New Marske H. 95.08 MO/17/32/116
71 680   Ronnie Sherwood New Marske H. 95.09 M65/1/50/100
72 534   John Lynch Swaledale RR 95.45 M50/12/37/66
73 601   Dave Parke Scarborough AC 96.46 M55/8/41/168
74 18   Julie Clayton Scarborough AC 98.02 F40/6/43/131
75 681   Ernie huck Thirsk & Sowerby 98.43 M65/2/48/192
76 527   Stewart Vernon Newton Ayc. 98.44 M50/13/36/69
77 660   Raymond White Individual# 98.52 M60/4/45/45
78 410   Ian robinson Esk Valley Fell 98.59 M45/7/42/109
79 606   Paul Marks Pickering AC 99.27 M55/9/40/166
80 1   Barbara Young Wednesday AC 100.21 F50/4/45/137
81 400   Sid Bollands Esk Valley Fell 104.34 M45/8/41/104
82 321   Mark Jenkins Pickering AC 104.34 M40/11/38/103
83 653   John Baker E.Hull H. 104.47 M60/5/44/130
84 9   Jane Farrer Pickering AC 106.11 F40/7/42/127
85 37   Jan Young Elvet Striders 110.00 F55/2/48/96
86 52   Judith Bewell Wetherby Runners 112.00 F45/4/45/91
(End)            
           
           
Teams: Club pts overall posns  
           
male: 1   North York Moors 'A' 31 3,6,10,14  
  2   Esk Valley Fell 'A' 38 1,8,13,18  
  3   Wetherby Runners 'A' 44 4,7,11,24  
  4   North York Moors 'B' 125 17,26,43,56  
  5   Esk Valley Fell 'B' 128 25,32,35,48  
  6   Pickering AC 'A' 166 31,38,62,67  
           
           
female: 1   New Marske H.  'A' 14 33,39,47  
  2   Scarborough AC  'A' 34 49,55,74  
  3   Swaledale RR  'A' 35 53,61,68  
  4   Acorn  'A' 39 54,65,69  
           
Comments:

Winter weather continues to be wet which gives some unusual distractions during the race like a vehicle swept away in the flood waters at 'Hob Hole.' We set off in a break from the rain but it didn't last long. At the front of the men''s race there was a titanic struggle between Robert Addyman and Dan Middlemas, first one would lead then the other. Compound this with a few mistakes each at turn, then a lost contact lens and the scenario continued to the finish line where Dan just pipped Robert by about a centimetre on the finish line.

In the women's race it was a different story with Catherine Williamson running just behind her husband Rob for most of the race. Catherine finished in 9th overall a fantastic performance. Caroline Pollard continued her good form in second place being easily the best female veteran. Teams were very close with North Yorks Moors winning the men in a three way struggle with Esk Valley and Wetherby. New Marske won the womens quite comfortably.

See you on 27.12.09. best wishes ... Dave

 

Dave Parry N.E.C.A.A. Fell Running Convenor (01287-660309)

david@eskvalleyfellclub.org

Next Race :     G'bro Woods    27-Dec-09

Results 2009 NEHRA All rights reserved
Race Points System 2009 Rob Pollard All rights reserved