Fox & Hounds Chase 19-Aug-03
Northern Runner Summer Series 2003 Race 8
           
Pos. Number   Name Club time cat/pts/best 5
1 329   Jim Rogers E.Hull H. 69.31 S1/50/50
2 838   Rickie Wilson Scarborough A.C 69.31 S2/48/239
3 878   Brian Roberts M'bro AC (Mand) 69.55 V1/50/250
4 871   Andrew Carruthers Crawley A.C. 71.11 V2/48/94
5 909   Fred Smith Saltwell Harr. 71.31 V3/46/94
6 826   Carl Mustill M'bro AC (Mand) 72.01 S3/46/131
7 896   Chris Wright M'bro AC (Mand) 72.52 V4/45/232
8 840   Simon Deakin Individual 73.42 S4/45/132
9 894   Ian Ellmore Scarborough A.C 73.43 V5/44/226
10 900   Rob Bailey M'bro AC (Mand) 73.45 V6/43/195
11 220   Duncan Asquith Skyrac 73.55 V7/42/42
12 962   Jeff Winder Scarborough A.C 73.56 VV1/50/196
13 117   Bob Mitchell M'bro AC (Mand) 74.15 VV2/48/48
14 966   Steve Smith Ripon Runners 74.52 VV3/46/242
15 225   Steve Davis M'bro AC (Mand) 75.52 V8/41/41
16 883   Stuart Backhouse Scarborough A.C 76.09 V9/40/174
17 822   Ian Hodgson M'bro AC (Mand) 77.35 S5/44/205
18 820   Jonathan Skidmore M'bro AC (Mand) 78.19 S6/43/225
19 880   John Butler Pickering A.C. 79.52 V10/39/188
20 910   Philip Pearson Saltwell Harr. 80.13 V11/38/80
21 924   Stephen Mummery Acorn 80.32 V12/37/71
22 812   Chris Clayton Scarborough A.C 81.07 S7/42/197
23 870   Dave Robinson M'bro AC (Mand) 82.01 V13/36/184
24 914   Max Lansell Scarborough A.C 82.17 V14/35/196
25 919   Rob Pollard M'bro AC (Mand) 82.41 V15/34/114
26 205   Ian Povey CFR 84.19 V16/33/71
27 895   Gary Thoms Individual 84.36 V17/32/90
28 946   Mike Shaw M'bro AC (Mand) 84.38 VV4/45/217
29 945   Bob Lillie M'bro AC (Mand) 85.00 VV5/44/212
30 223   Gary Phillips Pudsey Pacers 85.50 V18/31/31
31 916   Alan Somers Thirsk & Sow'by 85.53 V19/30/96
32 958   Philip Paxman Acorn 85.56 VV6/43/225
33 754   Caroline Pollard Thirsk & Sow'by 85.57 FV1/50/246
34 961   Alan Wikeley Thirsk & Sow'by 86.07 VV7/42/204
35 944   Peter Whewell NEVAC 86.46 VV8/41/114
36 814   Mike Pope Team Vampire 86.55 S8/41/178
37 881   Julian Barwick M'bro AC (Mand) 87.31 V20/29/190
38 893   Colin Knapp Loftus AC 88.00 V21/28/197
39 833   Benjamin Grandey M'bro AC (Mand) 88.18 S9/40/148
40 882   Mark Edwards M'bro AC (Mand) 88.20 V22/27/150
41 956   John Kettle New Marske H. 88.40 VV9/40/205
42 757   Sharon Gaytor New Marske H. 88.50 F1/50/242
43 226   Phil Hall M'bro AC (Mand) 89.00 V23/26/26
44 801   Gary Huggan Knavesmire AC 89.48 S10/39/182
45 965   Robert Stocks M'bro AC (Mand) 89.50 VV10/39/138
46 899   Trevor Symonds CLOK 89.51 V24/25/165
47 762   Kay Neesam New Marske H. 89.59 F2/48/244
48 222   Phil James Saltwell Harr. 90.09 V25/24/24
49 942   Geoff Bell Scarborough A.C 90.12 VV11/38/156
50 975   Dave Parke Scarborough A.C 90.14 VV12/37/185
51 764   Cath Worth M'bro AC (Mand) 90.24 FVV1/50/248
52 892   Andrew Knox Teesdale A.C. 90.35 V26/23/142
53 807   Paul Haydon FRA 90.38 S11/38/186
54 964   Phil Bayley Scarborough A.C 90.42 VV13/36/180
55 955   Dave Plews M'bro AC (Mand) 90.50 VV14/35/142
56 991   Ronnie Sherwood New Marske H. 90.55 VVV1/50/250
57 913   Michael Grandey M'bro AC (Mand) 92.10 V27/22/153
58 116   Dave Gibson Wigginton 95.26 VV15/34/34
59 760   Julie Clayton Scarborough A.C 95.42 F3/46/229
60 950   Ian Welch Redcar Run Club 99.52 VV16/33/177
61 842   Steve Northern Runner 100.27 S12/37/161
62 753   Sue Haslam Scarborough A.C 100.47 FVV2/48/248
63 308   Paul McGough Individual 102.08 S13/36/61
64 815   Geoff Binns Acorn 104.41 S14/35/119
65 1   Sue Brown Scarborough A.C 107.40 F4/45/90
66 115   David Ewan France 107.42 VV17/32/32
67 957   John Walshaw Redcar Run Club 117.00 VV18/31/155
68 11   Anne Ewan Individual 145.00 FVV3/46/46
69 221   John Poole Individual 145.00 V28/21/21
70 183   Mick Thompson Scarborough A.C 155.00 VVV2/48/96
(End)            
           
           
Teams:   Club pts overall posns  
           
male: 1   M'bro AC (Mand) 'A' 26 3,6,7,10  
  2   Scarborough A.C 'A' 39 2,9,12,16  
  3   M'bro AC (Mand) 'B' 63 13,15,17,18  
  4   M'bro AC (Mand) 'C' 105 23,25,28,29  
  5   Scarborough A.C 'B' 139 22,24,49,50  
  6   M'bro AC (Mand) 'D' 154 37,39,40,43  
           
           
female: 1   Scarborough A.C  'A' 18 59,62,65  
           
           
N.B. male team points exclude female results and vice-versa
 
 
Junior Race:
 
1. Tom Haynes               Eryri                  26.03
1. Rachael Grandey        M'bro A.C.         26.04
 
           
           
Dave Parry N.E.C.A.A  Hill Running Convenor (01287 660309)
           
Results Rob Pollard 2003