Guisborough Woods 27-Dec-04
Northern Runner Winter Series Race 5
           
Pos. No.   Name Club time cat/pts/total
1 253   Paul Lowe NYM.AC 38.13 S1/50/100
2 260   Joe Rafferty M'bro ( Mand ) 38.29 J1/50/50
3 219   Phil Addyman N'land F.R. 39.42 S2/48/142
4 406   Joe Blackett NYM.AC 40.03 V1/50/200
5 244   Chris Jeffries B'ham M.H.H. 41.40 S3/46/130
6 221   Richard Hall Thirsk & Sow. 41.44 S4/45/87
7 464   Neil Strange Knavesmire 41.45 V2/48/48
8 468   Alan Harland NYM.AC 41.59 V3/46/46
9 447   Barry Atkinson Knavesmire 43.31 V4/45/89
10 225   Roger Tomlin Scarborough AC 43.33 S5/44/87
11 243   Michael Jeffries B'ham M.H.H. 43.45 S6/43/121
12 240   Simon Deakin NYM.AC 44.18 S7/42/85
13 474   Ian Ellmore Scarborough AC 44.19 V5/44/44
14 470   Paul Godley NYM.AC 44.21 V6/43/43
15 478   Ian Hodgson NYM.AC 44.45 V7/42/42
16 415   Paul Kelly Darlington AC 44.46 V8/41/121
17 401   Julian Barwick NYM.AC 44.47 V9/40/208
18 449   Gordon Brown NYM.AC 44.48 V10/39/121
19 448   Ian Glover NYM.AC 45.21 V11/38/121
20 258   Nigel Cairns NYM.AC 45.22 S8/41/41
21 520   Jeff Winder Scarborough AC 45.23 VV1/50/142
22 255   Giles Hawking Knavesmire 46.08 S9/40/40
23 543   Chip Rafferty M'bro ( Mand ) 46.09 VV2/48/48
24 242   Martin Clements B'ham M.H.H. 46.11 S10/39/71
25 506   Mike Hetherton Acorn 46.18 VV3/46/238
26 527   Julian Bunn New Marske H 46.29 VV4/45/136
27 465   Geoff Davis N'land F.R. 47.00 V12/37/37
28 405   Duncan Woods NYM.AC 47.29 V13/36/114
29 420   Colin Knapp Loftus AC 47.41 V14/35/142
30 254   Gareth Overton Individual# 47.43 S11/38/38
31 132   Sarah Jackson M'bro & Cleve 47.57 F1/50/50
32 404   Dave Robinson NYM.AC 48.07 V15/34/137
33 239   Nigel Tate Scarborough AC 48.08 S12/37/70
34 202   Scott McFarlane Wednesday AC 48.28 S13/36/120
35 261   Alex Rafferty M'bro ( Mand ) 48.55 J2/48/48
36 471   Paul Hainsworth N'land F.R. 49.16 V16/33/33
37 413   Gary Thoms NYM.AC 49.30 V17/32/102
38 440   Steve Libby NYM.AC 49.33 V18/31/57
39 418   Martin Dietrich Individual# 49.56 V19/30/169
40 259   Dave Spence Yarm 49.59 S14/35/35
41 475   Simon Woollons Individual# 50.19 V20/29/29
42 462   Steve Honeyman NYM.AC 50.30 V21/28/65
43 521   Roy Tomlin Scarborough AC 50.35 VV5/44/87
44 502   Doug Welsh Wednesday AC 51.00 VV6/43/219
45 220   William Hayward Thirsk & Sow. 51.03 J3/46/96
46 612   Norman Bush Ilkley H 51.16 VVV1/50/50
47 511   Barry Warrington FRA# 51.18 VV7/42/87
48 607   Ronnie Sherwood New Marske H 51.45 VVV2/48/192
49 111   Angela Hall Thirsk & Sow. 52.00 FV1/50/100
50 257   Daniel House Morpeth H 52.09 S15/34/34
51 437   Lee Boothby Wednesday AC 52.09 V22/27/87
52 469   Ian Povey CFR 52.42 V23/26/26
53 463   David Read  Thirsk & Sow. 53.08 V24/25/25
54 472   Mark Edwards NYM.AC 53.09 V25/24/24
55 539   Colin Scollay New Marske H 53.32 VV8/41/86
56 435   Alistair Thorpe Thirsk & Sow. 53.32 V26/23/66
57 501   Mike Shaw NYM.AC 53.59 VV9/40/122
58 419   Phil. H.-Narborough Wednesday AC 54.06 V27/22/99
59 540   Graham Daglish Elvet Striders 54.16 VV10/39/39
60 476   Andrew Knox Teesdale 54.39 V28/21/21
61 134   Emma Paleschi Thirsk & Sow. 54.54 F2/48/48
62 210   Gary Scott Wednesday AC 55.11 J4/45/243
63 541   Dave Thompson Swaldale O.C. 55.23 VV11/38/38
64 457   Pete Ivin Sunderland H 55.59 V29/20/42
65 524   Ian Harmer Pickering RR 56.12 VV12/37/105
66 509   Dave Plews Individual# 56.35 VV13/36/115
67 504   Barry Moody NYM.AC 57.18 VV14/35/156
68 544   Bob Goodall Guisborough# 57.42 VV15/34/34
69 601   Martin Overton Tadcaster H. 58.24 VVV3/46/181
70 545   Peter Whewell NYM.AC 58.35 VV16/33/33
71 103   Andrea Henderson New Marske H 59.23 F3/46/137
72 466   Paul Cutler B'ham M.H.H. 60.03 V30/19/19
73 608   Danny Gordon Quakers 60.12 VVV4/45/131
74 508   Eddie Meehan Individual# 60.50 VV17/32/145
75 526   Dave Parke Scarborough AC 61.22 VV18/31/100
76 108   Barbara Young Wednesday AC 61.32 F4/45/219
77 606   Keith Hildore New Marske H 61.35 VVV5/44/130
78 480   Jamie McGhee B'ham M.H.H. 62.06 V31/18/18
79 477   John Bentley B'ham M.H.H. 63.18 V32/17/17
80 136   Jan Young Elvet Striders 63.33 FVVV1/50/50
81 604   Barry Wells New Marske H 65.33 VVV6/43/126
82 138   Madeleine Watson Valley Striders 66.03 FV2/48/48
83 610   John Walshaw Redcar RC 68.15 VVV7/42/129
84 135   Lydia Dietrich Individual# 70.00 F5/44/44
85 467   Stephen Shaw B'ham M.H.H. 71.28 V33/16/16
(End)            
           
           
Teams:   Club pts overall posns  
           
male: 1   NYM.AC 'A' 25 1,4,8,12  
  2   NYM.AC 'B' 64 14,15,17,18  
  3   Scarborough AC 'A' 76 10,13,21,33  
  4   NYM.AC 'C' 98 19,20,28,32  
  5   B'ham M.H.H. 'A' 108 5,11,24,72  
  6   Thirsk & Sow. 'A' 155 6,45,53,56  
  7   NYM.AC 'D' 166 37,38,42,54  
  8   Wednesday AC 'A' 181 34,44,51,58  
  9   New Marske H 'A' 198 26,48,55,77  
           
female:   none      
           
           
N.B. male team points exclude female results and vice-versa
         
Comments:        
           
Paul Lowe made it a double by winning The Loftus Poultry and The Guisborough Woods. Will he go for the treble on New Years Day? This is looking likely! A feat which has never previously been achieved. Joe Rafferty gave him a good battle in the early stages but Paul moved away at the top of The Quarry on the second lap and retained this to the end.

Dave Parry N.E.C.A.A  Hill Running Convenor (01287 660309)

Results Rob Pollard 2004 All rights reserved

Correction:

3/1/05  Some VV category points corrected