Pinchinthorpe Plod (extended route) 03-Oct-04
Northern Runner Winter Series Race 1
           
Pos. No.   Name Club time cat/pts
1 216   Rob Cole M'bro. AC 42.06 S1/50
2 204   Andy Burt Acorn 42.36 S2/48
3 406   Joe Blackett NYM.AC 43.24 V1/50
4 412   Keith Dowson NYM.AC 45.49 V2/48
5 209   Andrew Minister Hartlepool BR 46.06 S3/46
6 407   Andy Normandale Acorn 46.42 V3/46
7 415   Paul Kelly Darlington AC 47.06 V4/45
8 206   Andy Henderson Quakers 47.40 S4/45
9 401   Julian Barwick NYM.AC 48.53 V5/44
10 409   Rob Bailey NYM.AC 49.16 V6/43
11 411   George Reid Newton Ayc. 50.15 V7/42
12 506   Mike Hetherton Acorn 50.16 VV1/50
13 414   Mark K.-Lansell Scarborough AC 50.17 V8/41
14 214   Cameron Choules Thirsk & Sow. 50.23 S5/44
15 505   Mike Brooks Rich & Zet H 50.31 VV2/48
16 405   Duncan Woods NYM.AC 50.52 V9/40
17 417   Stewart Mechie Thirsk & Sow. 51.02 V10/39
18 202   Scott McFarlane Wednesday AC 51.27 S6/43
19 418   Martin Dietrich Individual# 51.33 V11/38
20 413   Gary Thoms NYM.AC 51.45 V12/37
21 404   Dave Robinson NYM.AC 52.57 V13/36
22 420   Colin Knapp Loftus AC 53.10 V14/35
23 416   Neil Byron DEFRA 53.16 V15/34
24 213   Keith Laverick Individual# 53.33 S7/42
25 507   John Price CMC 53.45 VV3/46
26 201   Andrew Tapp Wednesday AC 53.58 S8/41
27 511   Barry Warrington FRA 54.28 VV4/45
28 502   Doug Welsh Wednesday AC 54.35 VV5/44
29 402   Trevor Milner FRA 54.46 V16/33
30 215   James Lee Individual# 55.07 S9/40
31 403   Gordon Dalgarno Leeds & Brad T 55.17 V17/32
32 607   Ronnie Sherwood New Marske H 55.35 VVV1/50
33 408   Richard Soper Thirsk & Sow. 55.45 V18/31
34 501   Mike Shaw NYM.AC 55.50 VV6/43
35 605   Alan Wikeley Thirsk & Sow. 55.52 VVV2/48
36 105   Jenny Grindley Wigton RR. 55.56 F1/50
37 602   Ernie Huck Thirsk & Sow. 56.10 VVV3/46
38 104   Susan Milburn Newton Ayc. 56.13 FVV1/50
39 109   Sharon Gayter New Marske H 56.26 FV1/50
40 419   Phil.H-Narboro'h Wednesday AC 56.45 V19/30
41 203   Angus Hoy Individual# 57.11 S10/39
42 211   John Dooris Individual# 57.25 S11/38
43 601   Martin Overton Tadcaster H. 58.16 VVV4/45
44 509   Dave Plews Individual# 58.35 VV7/42
45 510   Bob Lillie NYM.AC 58.40 VV8/41
46 410   Trevor Symonds NYM.AC 59.04 V20/29
47 207   Paul Haydon FRA 59.50 S12/37
48 212   Phil Richardson Individual# 60.20 S13/36
49 503   Bill Pennell NYM.AC 60.41 VV9/40
50 208   Mark Lee Individual# 60.43 S14/35
51 504   Barry Moody NYM.AC 61.45 VV10/39
52 508   Eddie Meehan Individual# 61.56 VV11/38
53 106   Suzy Grindley Individual# 62.07 F2/48
54 205   Meirion Hughes New Marske H 62.41 S15/34
55 103   And. Henderson New Marske H 62.43 F3/46
56 108   Barbara Young Wednesday AC 63.01 F4/45
57 606   Keith Hildore New Marske H 64.01 VVV5/44
58 608   Danny Gordon Quakers 64.09 VVV6/43
59 107   Sue K.-Lansell Scarborough AC 65.30 FV2/48
60 101   Pat Kirby Thirsk & Sow. 65.45 FVV2/48
61 102   Maureen Gibbs Thirsk & Sow. 68.20 FVVV1/50
62 217   Steve Vince Northern Runner 69.26 S16/33
63 604   Barry Wells New Marske H 69.28 VVV7/42
64 603   Peter Duffy N.Vets AC 70.01 VVV8/41
65 210   Gary Scott Wednesday AC 70.47 J1/50
(End)            
           
           
Teams:   Club pts overall posns  
           
male: 1   NYM.AC 'A' 26 3,4,9,10  
  2   NYM.AC 'B' 91 16,20,21,34  
  3   Thirsk & Sow. 'A' 99 14,17,33,35  
  4   Wednesday 'A' 109 18,26,28,40  
  5   NYM.AC 'C' 179 45,46,49,51  
  6   New Marske H 'A' 187 32,54,57,63  
           
           
female:   n/a      
           
           
N.B. male team points exclude female results and vice-versa

# = non-counter (team)

Comments:

This race used an extended route (6.8 miles) due to restoration work on Blue Lake (as used in 2002).

Dave Parry N.E.C.A.A  Hill Running Convenor (01287 660309)

Race Points System 2004 Rob Pollard